Vezetőtámogatást célző műhelymunka beszámoló

 

A Miskolci Egyházmegye területéről érkező Egyházközségi vezetőknek tartott coaching-jellegű műhelymunkát a Dialóg Egyesület az „Értékünk a Közösségünk” elnevezésű, EFOP-1.3.7-17-2017-00253 azonosítószámú projekt keretében, melyet a Görögkatolikus Cigánymissziós Koordinációs Iroda és a Dialóg Egyesület közösen valósítanak meg.

A műhelymunka-alkalmak témakörei a következők voltak: vezetési stílusok, technikák, közösségfejlesztési módszerek és jó gyakorlatok, romák megszólításának lehetőségei, motivációs technikák (érzékenyítés). Az Egerben és Noszvajban 2019 májusában illetve júliusában tartott, 2x2 napos program rugalmas felépítésű volt, egyéni, kiscsoportos és nagycsoportos programelemekből épült fel.

 

Az első alkalommal a coaching szemlélet volt a központban. Gyakorlatok és elméleti gondolatok a coaching szemléletű vezetési stílusról, coaching szemlélet felvillantása páros és kiscsoportos szimulációs gyakorlatok során:

 • helyzetképek, egyéni szakmai életutak, mérföldkövek ismertetése, párban elemzés,
 • coaching beszélgetés gyakorlása párban, kiscsoportos elemzés, coaching alapelvek,
 • „szociális atom” empátia laborban – kapcsolati hálóm egyéni munkában, majd coaching empátia laborban kapcsolatot érintő változás érdekében,
 • DIADAL modell – coaching módszer kipróbálása,
 • közösségi interjúzás modellezése – érték-probléma-lehetőség lista két perces interjúkból,
 • települési értékek, problémák elemzése, roma-nem roma konfliktusok érintése.

A második alkalmon a résztvevők közösségfejlesztési fókusszal tekintettek a műhelymunkára. A téma a következő volt: közösségfejlesztés gyakorlata és elméleti gondolatai a coaching szemlélet segítségével, szituációs gyakorlatok során:

 • közös pont – mátrix,
 • települések erőforrástérképe (kapcsolatok, lehetséges partnerek feltárása),
 • egyéni kihívások a településen (az egyházi munkában),
 • közösségi kihívások a településen felmerülő problémák mentén,
 • a két halmaz metszetének elemzése – mi most az én ügyem, amiben változást szeretnék elérni?,
 • közösségi ügyek coaching-ba vitele, ennek elemzése, cselekvési terv elkészítése,
 • közösségfejlesztés folyamata, néhány jó gyakorlat,
 • együttműködések a lehetséges partnerekkel, szimulációs gyakorlat szerepjátékkal,
 • hálózatosodás egyházon belül és kívül,
 • egyházi jó gyakorlatok gyűjtésének megkezdése.

A workshop információ-átadással zárult a közösségfejlesztési folyamatok lehetőségéről, a következő őszi workshopok tartalmáról, időpontjáról, kereteiről, de felmerült a lelkipásztori kisegítők, bevonható önkéntesek és munkatársak megszólításának a fontossága is.

A program az EFOP-1.3.7-17-2017-00253 azonosítószámú projekt keretében valósult meg.

    

©2024 Dialog Egyesület. Designed By Endi

Search