- Tevékenységek
Közös Ügyeink
A 2020-óta megvalósított részvételi folyamatainkban szerzett tapasztalataink alapján indítottuk el 2023 augusztusában Közös Ügyeink projektet melynek célja, hogy megerősítse a részvételen alapuló állampolgári és közösségi aktivitást Miskolc városában, ezzel egyszerre szeretnénk fejleszteni az önkormányzati részvételi rendszert és általában véve a helyi társadalmat.
Legszélesebb körben minden miskolci lakost megszólítjuk, de kiemelten azokat a személyeket és informális csoportokat, akikben megvan az aktivitásra való szándék. Idáig nem volt meg számukra az a közvetlenül támogató közeg, amely a tényleges cselekvésekhez elengedhetetlen. További célcsoportunk a közügyekben aktív civil szervezetek, akiknek a kapacitásait a közös munkán keresztül fejlesztjük. A folyamat alapját azok a csoportok jelentik, akik már elkötelezettek az aktív állampolgárság iránt, emellett kiemelt célunk, hogy még több embert kapcsoljunk össze.
A projektnek öt lába van, amelyek kölcsönösen erősítik egymást:
Részvételi Labor:
A Részvételi Labor fejleszti és gyarapítja a polgárok, civil közösségek helyi közügyekben történő aktív részvételének lehetőségeit. A labor leginkább a részvétel stratégiai szintű előmozdításával, valamint az “intézményesülésének” és szabályozásának kérdéseivel foglalkozik. További célja a polgárok részvételét támogató tanulási, szemléletformáló és párbeszédfolyamatok tervezése. A laborhoz állampolgárok, civil szervezetek, informális csoportok, szakemberek, döntéshozók egyaránt csatlakozhatnak. A Részvételi Labor előképe a Miskolc M.J.V. Állampolgári és Részvételi Koncepciójának megalkotásához vezető folyamat volt. A Részvételi Labort új szereplőket bevonva építjük újjá. Az önkormányzat szerepe helyett a polgárok, közösségek aktivitásának és felelősségének erősítésére kerül a hangsúly.
A projekt keretében három témakört dolgozunk fel:
- A nyilvánosság építése és a polgárok részvételét támogató kommunikációs célok, feladatok.
- A fiatalok joga a közügyek alakításához és a fiatalok bevonását támogató célok, feladatok.
- Szolidaritás – a részvétel szempontjából akadályozott polgárok, csoportok joga a közügyek alakításához és a bevonásukat támogató célok, feladatok.
Akció Labor és Közösségi Alap:
Az Akció Labor célja, hogy a Részvételi Labor által felvázolt elméleti kereteket cselekvésekbe fordítsa át. Eddigi tapasztalataink alapján a részvételiség keretei között dolgozó szervezetek illetve szakemberek körében két féle attitűd jellemző:
- Strukturális, stratégiai kérdésekre fókuszálni.
- Gyakorlati megvalósításra, cselekvésre fókuszálni.
A projekt sikeressége érdekében a két attitűdnek össze kell érnie, így korábbi tapasztalataink alapján és a fenti problémát feloldva hozzuk létre az Akció Labort. A két labor működése mind személyi, mind pedig gyakorlati szempontból
szorosan kapcsolódik.
A Részvételi Labor által kidolgozott keretek mentén az Akció Labor konkrét akciókat tervez, amelyeket a résztvevő formális és informális csoportok külön-külön, illetve együtt megvalósítanak. Ennek finanszírozására egy belső Közösségi Alap szolgál. Az Akció Labor fókuszában a tapasztalatcsere és az együttműködések kialakítása lesz, nem pedig a versengés. Inkább több kisebb,
illetve partnerségeken alapuló akciót fog támogatni. Ez alapot adhat a későbbi nagyobb ívű együttműködéseknek is.
Kommunikációs Műhely és kampányok:
Eddigi tapasztalataink alapján a civil szervezeteknek nincsenek elégséges forrásaik és felületeik, vagy azok nagyon töredezettek. Az önkormányzati kommunikáció esetében sokszor nem élveznek prioritást sem a civil ügyek, sem pedig a részvételi folyamatok. Újfajta kommunikációs csatornákat és eszközöket fogunk létrehozni, amelyekkel hatékonyabban érhetjük el a célcsoportokat.
A Civil Rádió Miskolc és a köré szerveződő civil szervezeti és állampolgári közösségek fogják előállítani a különböző tartalmakat (podcastok, videók, bejegyzések, cikkek). A különböző médiumok és csatornák olyan kombinációját akarjuk felépíteni, amely a leghatékonyabban működik és legjobban igazodik a nonprofit igényekhez.
A közösségi alapú tartalomgyártásnak a következő fő fókuszpontjai lesznek:
- Az állampolgári jogok és lehetőségek népszerűsítése (kampány)
- A részvételiség különböző eszközeihez kapcsolódó kommunikáció (részvételi
költségvetés, közösségi tervezések stb.)
- A különböző alulról jövő állampolgári kezdeményezések népszerűsítése.
- Helyi civil szervezetek ügyei, tevékenységeik.
Feltérképezés és bevonás:
A részvételi program elemei sokszor bevonzották a lokális aktív szereplőket, de ez függött az adott program kommunikációjától és a már kialakított kapcsolati hálótól. A tevékenység fő célja, hogy a lehető legtöbb aktív állampolgárt bekapcsoljuk a felépített folyamatokba. Nem elvárás, hogy mindenki partneri szinten kezdjen, sokkal inkább az, hogy megismerhesse azokat a lehetőségeket, amiket a különböző részvételi eszközök, valamint a két labor és a Kommunikációs Csoport nyújt. A folyamatot a Dialóg Egyesület koordinálja, a civil partnerek illetve az önkormányzat Részvételi Irodájának támogatásával.
Mentoráció és képzés:
A feltérképezés során becsatlakozó közösségek számára több lehetőség is van az együttműködésre. Amennyiben a Részvételi Laborhoz, a Részvételi Akció Laborhoz vagy a Kommunikációs Csapathoz csatlakoznak, az adott csoport tudja biztosítani számukra a támogatást. Viszont, ha ezek a keretek számukra nem megfelelőek és inkább az egyéni, illetve a közösségi cselekvésre fókuszálnak, a projekt mentorációt biztosít számukra.
A mentoráció két szinten valósul meg:
- Csoportos vagy közösségi mentorálásnál azokat a szereplőket keressük, akiknek már van egy adott közösségük, csoportjuk. Számukra biztosítunk lehetőséget, hogy lokális ötleteik megvalósításában szakmai támogatást kapjanak (bürokrácia, módszerek, stb.) – valamint, hogy feltérképezzék belső igényeiket és céljaikat.
- Egyéni szintű, de csoportos mentoráció aktív állampolgároknak. Ebben az esetben olyan embereket keresünk, akik köré még nem épült aktív csoport. A velük való közös munka során összekötjük azokat, akik kapcsolódhatnak és abban segítünk, hogy megtalálják a további helyi szereplőket, akikkel tovább erősíthetik magukat.
A projekt az Európai Unió "Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek” (CERV) programjának támogatásával valósul meg. Az Európai Bizottság támogatása nem jelenti a projektben megvalósított tevékenységek tartalmának jóváhagyását, amely kizárólag az azt megvalósítók álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.